Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov (SZZZZS) želi obvestiti slovensko javnost, poslance, predsednika vlade, ministre, predsednika države, ZZZS, o novih izzivih, ki jih je prinesel Corona virus v naše delo. Ustno zdravje je izjemno pomemben del zdravja celotnega telesa. Pacienti naše zobozdravniške storitve nujno potrebujejo. Kot vedno doslej bomo, ob skrbi za zagotavljanje ustnega zdravja, poskrbeli za zaščito pacienta in zdravstvenega osebja.

SPOROČILO ZA JAVNOST

Zobozdravstvene storitve – strokovno, kvalitetno, varno, dostopno

Ljubljana, 07. maj 2020 – Slovensko javnost, poslance, predsednika vlade, ministre, predsednika države, ZZZS, obveščamo o novih izzivih, ki jih je Corona virus prinesel v naše delo. Ustno zdravje je izjemno pomemben del zdravja celotnega telesa. Pacienti naše zobozdravniške storitve nujno potrebujejo. Kot vedno doslej bomo, ob skrbi za zagotavljanje ustreznega ustnega zdravja, poskrbeli za zaščito pacienta in zdravstvenega osebja.

Skrb za paciente je med člani Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije vedno na prvem mestu. Pri izvajanju zobozdravstvene dejavnosti smo vedno ustrezno izvajali Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah, ki je zagotavljal varno delo nam in pacientom.

Sedaj smo ga dopolnili s priporočili za delo med epidemijo COVID-19 in navodili Ministrstva za zdravje ter NIJZ-ja. Naročanje pacientov bo nekoliko bolj zahtevno, zato jih prosimo za razumevanje in potrpežljivost. Neizogibno bo potrebna dodatna zaščitna oprema in podaljšan čas obravnave pacienta. Zato smo Zdravniški zbornici, kot našemu zastopniku in pogajalcu, podali predloge za pogajanja za Splošni dogovor in predlagali ustrezno višje vrednotenje zobozdravstvenih storitev. Zobozdravniki pričakujemo da nam bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo iz blagovnih rezerv.

Z določeno mero zaskrbljenosti spremljamo izjave v medijih, v katerih se govori o spreminjanju pravic iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Te naj bi bile posledica pomanjkanja denarja v zdravstveni blagajni zaradi epidemije Covid-19. Nekaj rezerv se je oblikovalo pri zavarovalnicah, ki ponujajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja. Te so na račun našega neizvajanja zdravstvenih storitev privarčevale. S tem bi lahko pokrili vsaj del dodatnih stroškov, da le ti ne bi obremenjevali zdravstvene blagajne ali pacientov.

Že danes je potrebno razmišljati kako v razmerah, ki verjetno postajajo naša prihodnost, pacientom trajno omogočiti kar se da kvalitetne, strokovne, varne in dostopne storitve. To si pacienti zaslužimo.